SUBJECT : Green Skill Development Programme 

 Environment Impact Assessment

The list of selected candidates for admission to 1st Batch of Certificate Course on “Environment Impact Assessment” under Green Skill Development Programme (GSDP) of Ministry of Environment, Forest & Climate Change (MoEF&CC), Govt. of India as per the selection committee held on 27th & 28th July 2018 at Centre for Environmental Studies (CES), Bhubaneswar is as follows.

RANK

NAME OF THE CANDIDATE



1.    

CHINMAY KUMAR NAYAK

LIG-12/5, ARYA VIHAR, PO-SAILASHREE VIHAR, CHANDRASEKHARPUR,

BHUBANESWAR, DIST-KHORDHA-751021


2.    

HEMA BAIJAYANTI SONALI DHIR

AT/PO-NUAHATA, BANARPAL, DIST-ANGUL-759128


3.    

G B BISWOKALYANI

AT-MAHANGA, PO-TENTOL, VIA-TYENDAKURA, DIST-KENDRAPARA


4.    

RASHMITA PATRA

PLOT NO-7, FLAT NO-202, SRI SUDARSHAN TOWER, SAHID NAGAR BHUBANESWAR- 751007


5.    

ANJALI MOHAPATRA

AT-DHUMAT SASAN, PO-INDUPUR, DIST-KENDRAPARA-754214


6.    

NIBEDITA MOHANTY

PLOT NO-181/2196, KEDAR GOURI VIHAR, BHUBANESWAR


7.    

PRADEEPT KUMAR NAYAK

AT-SANABANDHAKERA, PO/PS/VIA-BRAHMAGIRI, DIST-PURI


8.    

SMRUTIPRIYA JENA

AT-MADANPUR, PO-MADANPUR, VIA-JANLA, PS-JATNI, DIST-KHURDA


9.    

SUBHADARSINI BEHERA

AT-UPARADIHA, PO-KUSUNPUR, VIA-GHATAGAON, DIST-KEONJHAR


10. 

SIYA DAS

L-323, BARAMUNDA HOUSING COLONY, BHUBANESWAR-751003


11. 

ARPITA PRIYADARSHINI

PRACHIVIHAR, KAKATPUR, DIST-PURI-752108


12. 

CHAUBAN NAIK

AT-PIGALGUDA, PO-BANER, VIA-JAIPATNA, DIST-KALAHANDI


13. 

SATYAJIT MAHATAB

HN-NF/75, KALIDASH, SURESWAR, DIST-CUTTACK


14. 

MOUSUMI SAHOO

VILL-BASANTAPATANA, PO-BIRAPATRAPUR, DIST-PURI-752012


15. 

SUBHRAJIT MOHANTY

AT-BRAHMAGIRI, PO-BRAHMAGIRI, DIST-PURI, PIN-752011


16. 

AISURYA NAYAK

AT/PO-CHHOTO, VIA-INDUPUR, NIKIRAI, KENDRAPARA-754214


17. 

BRAHMADARSHI BEHERA

AT-KOTHAPADA, PO-KOTHAPADA, VIA-DARADA, DIST-BALASORE-756022


18. 

GAGAN BIHARI BISWAL

C-25, SAHIDNAGAR, MARKET COMPLEX, BHUBANESWAR, DIST-KHURDA


19. 

SOURAV RANJAN ROUT

AT-BASELIHATA, PO-BALIJHARI, CUTTACK-754037


20. 

SUDESNA RATH

SAMANTA SAHI, KUNJABANAGARH, DASPALLA, DIST-NAYAGARH


 




Para-Taxonomy including Peoples Biodiversity Register

The list of selected candidates for admission to 1st Batch of Certificate Course on “Para-Taxonomy including Peoples Biodiversity Register under Green Skill Development Programme (GSDP) of Ministry of Environment, Forest & Climate Change (MoEF&CC), Govt. of India as per the selection committee held on 19th & 23rd June 2018 at Centre for Environmental Studies (CES), Bhubaneswar is as follows.

RANK

NAME OF THE CANDIDATE



1.    

RAJKISHORE SWAIN

AT/PO-SAMANGA,VIA-RAGHUNATHPUR, DIST-JAGATSINGHPUR


2.    

ANIL KUMAR BEHERA

AT-BATA HARICHANDAN PUR, GADADHARPUR, GHATAGAON, KEONJHAR


3.    

SUSIL KUMAR PRADHAN

AT- TORASINGH, PO-PANCHUGAON, DIST-KHORDHA


4.    

AJIT KUMAR BISHOYI

AT/PO-KAUDIA, VIA-KONKARADA, PATAPUR


5.    

BIBEK KUMAR NAIK

BHANGABARI, UDIT NARAYAN PUR


6.    

NITYASWARUP SAHU

AT –CHAKA,  PO- DIMBO, VIA-NARANPURA,  DISTRICT-KEONJHAR


7.    

SWAGATIKA MAHARANA

SHASTRINAGAR (PURNA PADA), BHAWANIPATNA, KALAHANDI


8.    

SUBHASHREE SUBHASMITA

PLOT NO 830, SABAR SAHI LANE, RASULGARH, BHUBANESWAR


9.    

DEBAJANI SAMANTARAY

AT-MAHANADI VIHAR, PO-NAYABAZAR,  PLOT NO-1184, CUTTACK


10. 

SUNANDITA MOHAPATRA

D\16,  RAIL VIHAR, CHANDRASHEKHARPUR, BHUBANESWAR


11. 

RUPALI DASH

KANAS, PURI


12. 

SMRUTILAGNA MAHAKUL

TANUPALI, BAUNSUNI, BOUDH


13. 

SONALI PRADHAN

PLOT NO- 293/600, SURYANAGAR, UNIT- 7,  BHUBANESWAR


14. 

POOJA RANI NAYAK

SECTOR-5, PLOT-312, NILADRIVIHAR, SAILASHREEVIHAR, BHUBANESWAR


15. 

PRIYADARSHANI SWAIN

AT-SAMALPUR, POKAPALESWAR, PS – SADAR, DIST-KENDRAPARA


16. 

RAHUL KUMAR MEHER

AT/PO- CHICHAIGUDA, BLOCK- JUNAGARH, DIST- KALAHANDI


17. 

SOUMYAKANTA MISHRA

PLOT NO -5C, UNIT -8, BHUBANESWAR


18. 

SOUMYA RANJAN MOHANTY

C-27, BJB NAGAR,  BHUBANESWAR-751014


19. 

SUSHREE DEPSINA BASNTARA

E88, BLOCK-15,  NEAR MADE EASY COACHING CENTER, CRP, NAYAPALI , BHUBANESWAR


20. 

RAKESH KUMAR PRADHAN

AT- ADHANGA MALLIKESWARPUR,  PO-  PALAI DERAKUNDI, VIA – CHANDOL,  KENDRAPADA


21. 

DEBASHIS NAYAK

AT-NUA SAHI JAIL ROAD,  KENDUJHAR


22. 

SATYA RANJAN ROUT

PLOT NO-515, KALINGA NAGAR, DAITARY SATYABHAMA RESIDENCE, GHATIKIA, BHUBANESWAR


23. 

MADHUSMITA KUMKUM MOHAPATRA

AT- ANANDA NAGAR, PO – KATHAGADA,  DIST- DHENKANAL


24. 

SUBHASHREE DEHURY

AT/PO-BAGDIA, PS-CHHENDIPADA, DIST-ANGUL


25. 

ASMITA VATS

MIG-5. NANDAN ENCLAVE, BHUBANESHWAR


26. 

BIBHUTI BHUSAN SAHOO

PLOT NO-875,  PHASE-2, DUMUDUMA H.B.COLONY. KHANDAGIRI, BHUBANESWAR


27. 

DEEPAK KUMAR KUBER

BHAWANIPATNA


28. 

KALI PRASAD RATH

S/O: AMBIKA PRASAD RATH

AT: KESHARPUR, PO: DANPUR, DIST: KENDRAPARA


29. 

PUJALIN PARIDA

AT/PO-BACHHALO, VIA-NAUGAON, DIST-JAGATSHINGHPUR


30. 

SHAKTI SHANKAR NANDA

AT/PO- DASAMANTAPUR, VIA- BOIPARIGUDA, DIST- KORAPUT


 



Eco-Tourism

The list of selected candidates for admission to 1st Batch of Certificate Course on “Eco-Tourism” under Green Skill Development Programme (GSDP) of Ministry of Environment, Forest & Climate Change (MoEF&CC), Govt. of India as per the selection committee held on 18th July 2018 at Centre for Environmental Studies (CES), Bhubaneswar is as follows.

RANK

NAME OF THE CANDIDATE



1.     

SOUMYENDRA KUMAR TRIPATHY

S/O LATE SURENDRANATHTRIPATHY,

AT/PO-RAGHUNATHPUR, PS-NANDANKANAN, KHURDA


2.     

HRUDANANDA NAYAK

MIG-9/12, ARYA VIHAR,  POSAILASHREE VIHAR,

BHUBANESWAR,  DIST-KHURDHA


3.     

SUSHMA TUDU

PLOT NO.2388/3053, RAJ NAGAR,  CHAKEISIANI,

MANCHESWAR, BHUBANESWAR, KHORDHA,


4.     

SANTWANA SATAPATHY

AT-RASARASIKAPUR,  PO/PS-ATHGARH, DIST-CUTTACK


5.     

DIBYA PRAKASH MOHAPATRA

MARKENDESWAR SAHI, RADHA GOBIND LANE-3, 

NEAR MANGALA TEMPLE,  DIST-PURI


6.     

RAJ KISHORE PANDA

S/O BIRANCHI NARAYANPANDA,

AT-ATHARNALA (MISHRA BAGICHA),PO-GOPINATHPUR,PURI


7.     

AJIT KUMAR SAMANTASINGHAR

GAMBHARIMUNDA,  BANPUR, DIST-KHORDHA


8.     

SHATARUPA DASH

AT/PO-CHAMPUA, KENDUJHAR,VIA-RIMULI, DIST-KEONJHAR


9.     

PRAMOD BEHERA

AT-DADHAPATNA, PO/PS-BARANG, DIST-CUTTACK


10.  

SUSMITA BAURI

BABULI NAGAR LANE-2, AT/PO-GUNUPUR, DIST-RAYAGADA


11.  

GOPINATH OJHA

C/O PURNACHANDRA OJHA,

AT-CHIKINIA, PO-TARPUR, DIST-JAGATSINGHPUR


12.  

SANTANU KUMAR MISHRA

S/O-MAYADHAR MISHRA,

AT-PUBAKHAND SASAN, PO-NIALI,  DIST-CUTTACK


13.  

ANNAPURNA DASH

AT-RAIBARAI,  PO-PALLY,  DIST-JAGATSINGHPUR


14.  

CHINMAYA GOMANGO

NEW  MEDICAL COLONY,  HATI  PATHAR,  DIST-RAYAGADA


15.  

MONALISHA MOHAPATRA

MADHBAN, 4TH LANE, MITAPADA, DIST-PURI


16.  

SIMANCHAL DASH

AT-RAIBARAI,  PO-PALLY, DIST-JAGATSINGHPUR


17.  

SUDIPTA MISHRA

AT-D.MUNDAMUHAN,  PO-JANLA, DIST-KHURDA


18.  

BISWAKESHAN SAHOO

AT/PO-MAHISAPAT, DIST-DHENKANAL


19.  

SWADHINA BEHERA

AT-RADHA BALLAVPUR,  PO-BASUDEVPUR, DIST-BHADRAK


20.  

SWADESHBANDINI SWAIN

C/O AKSHAYA KUMAR SWAIN,

AT-SOLAR,  CHHATIA,  DIST-JAJPUR,


 





Source: ENVIS